Skocz do zawartości

WITAMY NA FORUM

KONKURSY

Wrzucaj zdjęcia i bierz udział w naszych cyklicznych konkursach, awansuj do Konkursu Finałowego z dużą pulą nagród!
ZOBACZ

SYSTEM LOJALNOŚCIOWY

Zbieraj punkty i wymieniaj na forumowe nagrody. Kolekcjonuj trofea i odznaczenia w zamian za aktywność.
ZOBACZ

ZŁOWIONE PRZEZ FANATYKÓW

Dodaj, oglądaj i oceniaj zdjęcia ze złowionymi rybami.
ZOBACZ

GALERIA

Dodaj swoje zdjęcia i twórz albumy.
ZOBACZ
Seb81

Blog Wędkarski – jak i po co zakładać?

Rekomendowane odpowiedzi

wlasnyblogwedkarski.jpg

Kilka lat temu prowadziłem swój własny blog wędkarski, który był dość często odwiedzany. Niestety z braku czasu musiałem z niego zrezygnować czego nieco żałuję. Jeśli ktoś jednak chciałby spróbować swojej przygody z blogowaniem to zapraszam do tego tekstu. 

Prowadzenie bloga wędkarskiego wymaga kilku czynników o których warto wspomnieć. Przede wszystkim:

Pomysł na blog wędkarski

W naszym kraju jest wielu fachowców w swojej dziedzinie, a w wędkarstwie szczególnie. Każdy jeden wędkarz posiada swoje metody, sekrety, oparte na doświadczeniach, które albo zachowuje dla siebie, albo stara się z nimi dzielić z innymi. Sieć jest do tego bardzo dobrym miejscem, a blog szczególnie. Bloga można pisać własnymi słowami i zamieszczać na nim swoje przemyślenia. Blog wędkarski może służyć jako pamiętnik lub archiwum z wypraw wędkarskich do którego można też dodać galerie własnych zdjęć i opisy. Dobrzy wędkarze często przebywający nad wodą, mogą dzięki temu zachować w pamięci większość wypraw.

Jeśli ktoś jest niezależnym twórcą np. przynęt z gatunku „rękodzieła”, to również powinien założyć swojego bloga. Nie ma dziś lepszego miejsca na prezentacje swoich prac jak internet.

Wszyscy którzy zajmują się kręceniem filmików lub pstrykaniem zdjęć również powinni pomyśleć o blogu. Serwisy społecznościowe co prawda oferują duże wsparcie w tej kwestii, jednak promocja własnych prac na własnej stronie wygląda o wiele bardziej profesjonalnie.

Wędkarze którzy lubią po prostu pisać i prezentować swoje zdolności w sieci mogą spróbować swoich sił w blogowaniu. Blog dodaje prestiżu, może być podziwiany przez innych lub stać się tematem do dyskusji na podobnych tematycznie stronach i forach internetowych oraz portalach społecznościowych.

Umiejętności

Aby prowadzić bloga należy posiadać podstawowe umiejętności z zakresu obsługi stron internetowych. Początkujący mogą skorzystać z gotowych szablonów i darmowych systemów blogowych tj. blogger lub wordpress. Serwisy tego typu nie wymagają wykupowania serwera ani domeny, posiadają intuicyjny panel sterowania z którym poradzi sobie każdy przeciętny użytkownik internetu. Wystarczy założyć konto i skupić się na pisaniu. Tego typu serwisy mogą też się przysłużyć do nauki.

Inna sprawa wygląda z osobistymi, własnymi blogami na własnej domenie i hostingu. Tutaj wymagana jest już podstawowa wiedza z zakresu informatyki i projektowania, aczkolwiek wiele hostingów oferuje automatyczną instalację silników blogowych tj. WordPress lub Drupal. Blog na własnej domenie wymaga więcej wkładu pracy, ale daje też ogrom nowych możliwości tj. indywidualny wygląd, dodatki, modyfikacje, widgety. Każdy element bloga może być zaprojektowany wedle własnych wytycznych, bez żadnych ograniczeń.

Niezależność

Pisanie bloga daje autorowi pełną niezależność w prezentowaniu swoich treści i wcale nie wymaga od niego specjalnych umiejętności pisania. Nie wierzysz? Spróbuj zacząć pisać własnymi słowami, np. opisz ostatnią wyprawę wędkarską. Nie każdy musi być redaktorem gazety, aby pisać i przekazywać innym swoje informacje. Po to właśnie są blogi. To autor przekazuje swoimi słowami to o czym myśli. Może to być forma pamiętnika, mogą być to też teksty pisane jako artykuły, lub po prostu zwykłe przemyślenia – podobnie jak na facebooku lub innym serwisie społecznościowym. Blog właśnie od tego jest.

Różnice – blog wędkarski / facebook

Kiedy dodajesz wartościowy wpis na facebooka to zazwyczaj liczysz na odzew w postaci like”ów i komentarzy. Podobnie może być na Twoim blogu. Każdy wpis może zachęcać do dyskusji. Różnice jednak między facebookiem, a blogiem są duże.

Blog to strona, która jest zazwyczaj publiczna. Tworząc wpisy udostępniasz je praktycznie całemu światu, wystarczy, że wyszukiwarki go zaindeksują. Wpisy na fejsie są najczęściej krótkie i treściwe, podczas gdy na blogu możesz tworzyć teksty o dowolnej długości,wzbogacając je dodatkowo o odpowiednie czcionki i formatowanie.

Twoje wpisy na facebooku nie zawsze będą łatwo odnajdywane np. w wyszukiwarce google.

Facebook posiada sporo ograniczeń, np. brak możliwości projektowania własnej wizualizacji strony. Masz tam do dyspozycji jeden kolor, tło i avatar.

Brak możliwości zarabiania to kolejny problem. Na facebooku nie zamieścisz własnych reklam (chyba, że za nie zapłacisz).

I pamiętaj! To ty jesteś potencjalnym KLIENTEM, który odwiedza facebook. Na własnym blogu to KLIENCI odwiedzają Ciebie.

Zarabianie na blogu

Oczywiście jest możliwe, pod warunkiem że dysponujesz dobrą treścią i dużą oglądalnością. Reklamy możesz zamieścić np. z systemu google adsense. Sam możesz zdecydować o ich wymiarze, wyglądzie oraz miejscu w jakim powinny być wyświetlane.

Inne formy zarobku to np. różnego rodzaju teksty pisane na zamówienie, recenzje produktów, opisy innych stron lub sklepów, umieszczanie linków i bannerów. Blogerzy bardzo często dorabiają sobie właśnie w ten sposób.

Czas

Największa bolączka. Chcąc udostępniać teksty i materiały dobrej jakości, należy poświęcić im sporo czasu. Ale spokojnie, na początek wystarczą krótsze wpisy dodawane np. raz w tygodniu. Pisanie wymaga wprawy, które z biegiem czasu można spokojnie opanować.

Mogę szczerze powiedzieć, że tak średnio wystarczy przeznaczyć ok. 1 godzinę dziennie na jedne blog. Czas ten nie dotyczy tylko pisania, ale również ew. promocję lub zmiany w wyglądzie. Nie za dużo, nie za mało. Na pewno każdy jest w stanie tyle poświęcić.

Tematy

Siadasz i chcesz pisać, ale nie wiesz o czym? Albo wiesz o czym, tylko zastanawiasz się czy jest sens? Zawsze można spróbować „na brudno”, a potem poprawić lub zrezygnować z publikacji.

Tematów związanych z wędkarstwem jest jednak mnóstwo. Inspirację można czerpać nawet ze zwykłej rozmowy prowadzonej z kolegą nad wodą. Każdy wędkarz odnoszący sukcesy może pisać o stosowanych metodach i używanym sprzęcie lub opisywać wyprawy. Można też pstrykać zdjęcia i opisywać miejsca w jakich się je zrobiło pryz okazji informując czytelników o miejscach połowu (tak, wiem, niewielu wędkarzy chętnie opowiada o swoich miejscówkach)

Pierwszym tematem na Twoim blogu może być przedstawienie Twojej historii wędkarstwa, opisanie twojego doświadczenia i sukcesów. Osoby, które będą czytały Twojego bloga, będą chciały chociaż po części poznać autora i sprawdzić jego kompetencje. Jeśli nie masz dużego doświadczenia ani spektakularnych sukcesów w wędkarstwie, również możesz prowadzić bloga, ale napisz szczerze w swojej biografii, że dopiero raczkujesz w tym temacie. Nie ma sensu też zgrywać wielkiego nauczyciela i pouczać innych skoro samemu nie jest się w czymś dobrym.

Jeśli posiadasz zdjęcia złowionych ryb ze starych wypraw, to może być świetny pomysł na artykuł na bloga. Wróć chwilami do tamtych dni, kiedy je złowiłeś i spróbuj opisać to na blogu. Z doświadczenia wiem, że emocje po złowieniu fajnej ryby są tak duże, że niektóre szczegóły pamięta się latami.

Jesteś ekspertem w swojej dziedzinie? Nic więc nie stoi na przeszkodzie aby zacząć prowadzić bloga specjalistycznego. Przekazywanie wiedzy innym może okazać się fajnym i przyjemnym zajęciem, pod warunkiem, że autor jest osobą godną zaufania.

Tematów na pisanie bloga o tematyce wędkarskiej jest naprawdę dużo. Własne przemyślenia chociażby na sytuacje związane z naszymi akwenami, rybostanem i PZW, to ostatnio bardzo rozchwytywane tematy. Można je zaliczyć do lekko kontrowersyjnych, a te czyta się zazwyczaj z większym zainteresowaniem. Drażniąca sprawa rybaków i łowienia przez nich ryb na sieci, nierzadko niezgodnie z prawem, to tematy które zainteresują niemal każdego porządnego wędkarza.

Umiejętności Webmasterkie

Jeśli są, to dobrze, jeśli nie ma to drugie dobrze, bo można sobie poradzić i bez nich. Podstawowa wiedza z „webmasterki” pozwoli zastosować wiele ciekawych zmian na Twoim blogu, ale trzeba pamiętać, że nie zawsze są one konieczne. Kosmetyczne zmiany jak dodanie nowego szablonu, wrzucenie logo na stronę czy zmiana kolorów jest w systemach blogowych zazwyczaj uproszczona i sprowadza się do zasady „kopiuj-wklej”.

Po co mi blog wędkarski?

Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, po co właściwie chcesz założyć bloga i w jakim celu zamierzasz go prowadzić? Taki wstępny plan ułatwi ew. dalszą pracę i pozwoli zachować pewną systematyczność. Warto wspomnieć, że wiele blogów przestaje funkcjonować zanim się jeszcze na dobre rozkręcą. Ludzie zakładają stronki, poświęcają czas na jej budowę, wygląd i pierwsze wpisy, po czym szybko się zrażają i rezygnują. Może to być spowodowane małą oglądalnością lub brakiem pomysłów na kolejne posty. Warto więc zastanowić się „po co właściwie mi blog”? Jeśli masz plan na jego systematyczne uzupełnianie i jesteś zdeterminowany, aby wkładać w niego nieco wysiłku, a najważniejsze, wiesz o czym i dla kogo chcesz pisać, to problem wydaje się prosty.

Chcę własnego bloga, od czego zacząć?

Zakładam, że nigdy wcześniej nie miałeś swojego bloga wędkarskiego i w końcu postanowiłeś to zmienić. Zakładam też, że nie masz większego doświadczenia w webmasterce i pisaniu. No problemo. Proponuję na początek założyć darmowe konto na serwisie hostującym tj. blogger lub wordpress, gdzie już po kilku minutach można zacząć pisanie. Do dyspozycji otrzymamy też do wyboru darmowe skórki graficzne, które dodatkowo można zmodyfikować do własnych potrzeb.

Warto pomyśleć też o jakimś oryginalnym logo, które będzie odróżniało Twoją stronę od innych.

Domena, czyli własny adres z końcówką PL lub COM itd. to kolejny atut, który powinien zostać przemyślany szczególnie w kontekście rozwoju serwisu.

Własny hosting czy darmowy serwis blogowy?

Jeśli myślisz o bardziej poważnym blogowaniu, powinieneś zastanowić się nad wykupieniem hostingu oraz domeny i zainstalowaniu bloga z zastosowaniem własnej bazy danych. Strona nie tylko wygląda wtedy bardziej profesjonalnie, ale też gwarantuje dowolne zmiany w przypadku późniejszego rozwoju. Spytacie, jakie to mogą być zmiany? Chociażby zamiana serwera na inny lub możliwość wprowadzenia płatnych reklam. Nie wszystkie darmowe serwisy oferują taką możliwość (blogger na to pozwala), a przecież różnie to bywa. Może Twojego bloga zaczną czytać codziennie tysiące wędkarzy i zaczniesz na nim po prostu zarabiać?

Przytoczę też przykład, powiedzmy, że zakładasz bloga na darmowym serwisie, który oferuje na swojej stronie jako dodatek możliwość prowadzenia własnego bloga. Od teraz to Ty i Twój blog jesteście częścią tego serwisu, tracisz pewną część niezależności, jesteś zmuszony przestrzegać reguł w ich regulaminie, podobnie jak na serwisie społecznościowym. Jeśli taki serwis umieszcza reklamy na Twoim blogu, to często bez pytania o Twoją zgodę. Oczywiście zapis w regulaminie widnieje, ale przypuszczam, że mało osób, szczególnie początkujących do niego zagląda. Kolejnym problemem może okazać się sytuacja, kiedy postanowisz zacząć bardziej rozwijać swój serwis, dodać np. sklep lub uruchomić inną akcję promocyjną, a obecny usługodawca takich funkcji nie udostępnia. Wtedy może być już za późno, blog jest powiedzmy już w sieci kilka lat, ale nie ma możliwości przeniesienia bazy danych na swój hosting, zostałeś jakby na siłę przywiązany do swojego darmowego usługodawcy bez możliwości dalszego rozwoju.

Takie serwisy posiadają również zalety – zazwyczaj działają stabilnie, a użytkownicy nie muszą martwić się o ew. naprawy po nieoczekiwanych awariach. Dzięki temu autor nie musi myśleć o niczym innym jak na skupieniu się na swojej twórczości.

Promocja Bloga

Największym problemem demotywującym do dalszej pracy jest mała liczba odwiedzin gości, czyli naszych czytelników oraz potencjalnych klientów. Pierwsze 2,3 miesiące są właściwie najtrudniejsze dla początkujących. Wyobrażenie o założeniu super oryginalnego bloga, którego nagle zaczną podziwiać tysiące osób, mija zaraz po publikacji pierwszych kilku wpisów. Co zrobić aby zdobyć pierwszych odwiedzających?

Serwisy społecznościowe, czyli facebook, google+, twitter… Tam należy wrzucić pierwsze linki i poinformować znajomych o stworzeniu bloga. Metoda pantoflowa na początek działa doskonale, a przy okazji pozwala zdobyć pierwsze, szczere opinie od najbliższych. Nie wolno ich lekceważyć! Podobne odczucia będą mieli obce osoby przeglądające Twoją stronę. Można poprosić też znajomych, aby wstawili linka do Twojego bloga na swoje profile.

Fora internetowe i podobne serwisy tematyczne oraz inne blogi to sposób na znalezienie potencjalnych czytelników. Wystarczy posiadać aktywne konta i udzielać się w podobnych tematach. Każda wartościowa wypowiedź może być podlinkowana do Twojego bloga (o ile inny serwis na to zezwala). Można zostawiać też cenne komentarze na innych blogach zyskując w ten sposób zainteresowanie.

Jeśli będziesz tworzyć fajną treść, nieważne czy to będzie tekst, zdjęcia, filmy lub wszystko razem, to zapewne wcześniej czy później zacznie być ona udostępniana przez innych. Dzięki temu uzyskasz kolejne linki do swojego bloga, co wzmocni Twoją stronę w wyszukiwarkach.

Pozycjonowanie i optymalizacja strony to już poważniejsze działania, które mają za zadanie zwiększenie widoczności w wyszukiwarkach, a co za tym idzie większą oglądalność strony. Celem tego artykułu jest przekazanie podstaw przy zakładaniu bloga wędkarskiego, a więc ten temat sobie odpuszczę na inną okazję. Zapraszam również na blogi ekspertów SEO, których nie brakuje w sieci.

Jedno jest pewne, w promocji bloga potrzebna jest cierpliwość i dużo czasu. Zanim strona zacznie być szanowana i odnajdywana w google musi minąć kilka dobrych miesięcy. Nie polecam kupowania linków na allegro, nie polecam też spamowania i innych praktyk sztucznie zwiększających oglądalność. W dzisiejszych czasach jest to nie tylko niepoważne ale i niebezpieczne dla strony lub bloga.

Mam już blog wędkarski i co dalej?

Przede wszystkim po kilku miesiącach musisz stwierdzić, czy sprawia Ci to przyjemność, czy bloga czyta już więcej osób i czy Twoje wpisy budzą jakieś zainteresowanie. Rozwój strony to podstawa, ale w blogowaniu ważna jest też systematyczność. Pisz, pisz i nie patrz co chwila na statystyki. Jeśli uzbierasz dużo fajnej i wartościowej dla innych treści, po jakimś czasie mogą zaskoczyć. Poza tym zawsze jest dobry moment, aby coś zmienić, poprawić, wprowadzić coś nowego. Ucz się, podglądaj inne blogi, próbuj różnych możliwości. Tak, blogowanie to taka trochę „dłubanina”, którą można porównać do łowienia drobnicy na spławik.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

×

Powiadomienie o plikach cookie