Jump to content

Cratos

Moderators
 • Content Count

  56
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  3
 • Punkty

  336 [ Donate ]

Posts posted by Cratos


 1. W dniu 25.03.2019 o 21:39, Janusz napisał:

  PIERWSZY ETAP - projektowanie, struganie

  Aby nanieść na deseczkę jakiś kształt, dobrze jest sobie zrobić jakiś wzornik. Może być zrobiony z grubszej tektury, wycięty na płytce poliwęglanowej itp. Będzie to kształt woblera z perspektywy bocznej. Dzięki wzornikowi zachowamy w większym stopniu powtarzalność woblera który może okazać się kilerem. Za jego pomocą na listewce lipy lub balsy odrysujemy wstępny kształt naszej przyszłej przynęty. Kiedy to zrobimy, możemy przejść do grubszego strugania i stworzenia jak ja to nazywam "kształtki" (foto)

  DSCN2967.thumb.JPG.2a75cb14a015d5135dac5a5a3d60333a.JPG

  Kształtki mamy gotowe. Przystępujemy dalej do wyznaczania osi pionowej woblera, oraz do wyznaczenia kolejnych kształtów. Deseczki z reguły kupujemy równe jeśli chodzi o wymiary, więc oś będzie nam łatwo oznaczyć. Oczywiście możemy zabrać się od razu do strugania, bez wyznaczania linii pomocniczych. Ja od zawsze robię to z liniami, bo tak mi jest wygodniej. Strugamy elementy oznaczone na zdjęciu fioletowymi liniami.

  pta5.jpg.5b0756acc4eda758fb27b21e50060ded.jpg

  Kiedy to zrobimy, możemy wyznaczyć kolejne linie pomocnicze do równego ścinania krawędzi. Aby to lepiej zobrazować posłużę się filmem Roberta Ciarki (woblery Joker)

  Kiedy wszystkie kształty mamy z grubsza ociosane, przystępujemy do szlifowania korpusu. Zaczynamy od grubszej gradacji (80) a następnie przechodzimy do drobniejszego papieru (180). Fota na dole pokazuje korpus wystrugany, gotowy do szlifu. Druga fota to korpusy po szlifie. Prezentacja kolejnego etapu budowy przynęty na dniach 🙂

  received_314354702609437.thumb.jpeg.09d6bf3f98dc3d65beabdfda1b0b8ab8.jpegDSCN6137.JPG.19f2b689aba21e206152c020dbb02817.JPG

   

   

  Fajnie to wszystko wygląda, tylko ta chińska muzyczka na filmiku .... :A3:


 2. Kilka dni temu wyszła nowa kamerka ze stajni Gopro oznaczona numerkiem 7. To co najważniejsze w tej kamerce to ZAJEBISTA STABILIZACJA. Nagrywając z czapki lub klaty podczas np. holu ryby, gdzie wszystko się trzęsie i rusza, kamerka mogła by nagrywać ujęcia mega stabilnie redukując te drgania do minimum. 

  Tutaj inne przykłady: 

   

  • Like 1

 3. Tak jak w temacie - kupowałem co miesiąc, od wielu lat. W końcu zauważyłem bardzo ciekawą zależność. Co roku w każdym miesiącu wychodzi nr o tej samej tematyce. Kwiecień 2017 - o jaziu, kleniu i linie, Kwiecień 2018 - to samo, maj 2017, maj 2018 - szczupaki.... Podobne artykuły, tylko autor inny. W końcu po kilku latach zbierania makulatury dałem sobie spokój. te gazetki nie wzniosą już w moją wiedzę nic nowego. A wy kupujecie? Czytacie?

  • Like 1

 4. No właśnie, serek na brzanę, podobno czym bardziej śmierdzący tym lepiej. Podobno trzeba pokroić go w kostkę, zostawić na słońcu aż przyschnie, a potem założyć kilka sztuk na hak i do wody. Napisałem "podobno", bo tyle wiem, ale czy są jeszcze jakieś inne metody łowienia na żółty ser? 


 5. historiawedkarstwa.jpg.d357da2fbbe7866e109caf0ccd5c4c15.jpg

  Tekst napisany na podstawie źródeł znalezionych w sieci.

  Zastanawialiście się czasami jak wyglądała historia wędkarstwa na świecie? Kiedy powstały pierwsze przynęty? Jakie techniki były stosowane w dawnych czasach? Postaram się przytoczyć najważniejsze daty korzystając z różnych zbiorów znalezionych na zagranicznych stronach.

  POCZĄTKI I HISTORIA WĘDKARSTWA

  Otóż okazuje się, że Chińczycy i Egipcjanie używali wędek, haczyków i linek już w 2000 r. p.n.e. Pierwsze haczyki były wykonane z brązu, a zamiast żyłki używano jedwabiu. Chińczycy używali ryżu jako przynęty oraz wędek wykonanych z bambusa (skądś to znamy). Oczywiście pierwotne wędkarstwo, podobnie jak polowanie, było związane z pozyskiwaniem pożywienia.

  Najwcześniejsze doniesienia o pierwszych składanych i łączonych wędkach dotyczą ok. 4 wieku naszej ery. W tym samym czasie powstały pierwsze zapiski dotyczące łowienia pstrągów na sztuczną muchę.

  W XVII wieku w Wielkiej Brytanii stosowano dwa uchwyty przymocowane do uchwytu wędki na które nawinięta była linka. To były początki powstania kołowrotków, które pozwalały wykonać pierwsze, dalsze rzuty.

  Powstanie dużego haka ułatwiającego chwytanie podbieranych ryb, czyli popularnej dziś osęki, odnotowano w 1676r.

  Udoskonalone wersje haczyków powstały w Wielkiej Brytanii w roku 1650, a w 1770r powstały pierwsze prymitywne kołowrotki bębnowe. Składały się z drewnianej szpuli z metalowym pierścieniem, a były obsługiwane przez wędkarza kciukiem. w roku 1800 został on udoskonalony i miał duży wpływ na dalszy rozwój wędkarskiego sprzętu.

  Pod koniec XVIII w. został opracowany nowy system produkowania wędek składający się z montażu i sklejenia kilku pasków bambusa. Dzięki tej technice udało się utrzymać wytrzymałość bambusa, równicześnie zmniejszając jego grubość.

  Od 1880r. wędkarstwo szybko ewaluowało. Koński włos zastąpił używany dotychczas jedwab pokryty warstwami utlenionego oleju lnianego. Przeciętny wędkarz mógł wykonywać średnio 3 razy dalsze rzuty, dzięki temu metoda muchowa stawała się coraz bardziej popularna.

  W 1896 William Shakespeare w stanie Michigan opracował kołowrotek, który automatycznie wypuszczał żyłkę podczas rzutu oraz równomiernie nawijał ją na szpulę.

  Nowocześniejszy sprzęt został wprowadzony do sprzedaży na początku 1900 r. przez firmę Heddon i Pflueger która powstała w Michigan. Wcześniej jakiekolwiek przynęty były tworzone tylko przez indywidualnych rzemieślników, czyli podobnie jak dzisiaj, twórców „rękodzieła”.

  W XX w. wędki stały się jeszcze lżejsze bez utraty wytrzymałości, a bambusa powoli zastępowało włókno szklane oraz włókno węglowe. 

  Pierwsze kołowrotki ze stałą szpulą powstały w Europie w 1930r, po wojnie powstał boom na kołowrotki odlewane. Żyłka nylonowa powstała również pod koniec 1930r i oczywiście zdominowała cały rynek wędkarski po II wojnie światowej. Równocześnie pojawiły się specjalne linki dla muszkarzy, które dzięki użyciu tworzyw sztucznych unosiły się lub tonęły bez potrzeby dodatkowego smarowania. Plastik pozwalał też wykonywać pierwsze przynęty i inne potrzebne akcesoria.

  Tak w skrócie wygląda historia wędkarstwa czyli naszego ulubionego hobby. Jak widać wędkarstwo istniało już bardzo dawno a przez ostatnie lata bardzo się rozwinęło, również w Polsce.


 6. Zbliża się jesień a wraz z nią wiadomo - szczupakowe szaleństwo. Lubię łowić zębate na Jerki tj. Salmo Slider lub Hunter Proton. Co prawda samo łowienie teoretycznie powinno polegać na jerkowaniu, czyli równoczesnym zwijaniu i podszarpywaniu na boki, to  doświadczenia wiem, że wystarczy niekiedy samo zwijanie. Jakie jeszcze jerki polecacie na szczupaki i która technika prowadzenia sprawdza wam się najlepiej?

×

Important Information