Jump to content

Janusz

Moderators
 • Content Count

  132
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  19
 • Punkty

  663 [ Donate ]

Everything posted by Janusz

 1. Janusz

  Życzenia świąteczne ?

  Fanatycy...! Czas świąt Bożego narodzenia, to czas wyjątkowy i magiczny pod każdym względem. Życzę wam wszystkim dużo radości, szczęścia i uśmiechu, nie tylko w ten świąteczny okres ale też na nadchodzący szybkim krokiem nowy rok. Niech dla każdego Fanatyka będzie to rok wielu nowych doświadczeń wędkarskich, wielu nowych rekordów i wielu nowych przygód nad wodą. Niech nasze fanatyczne hobby przesiąknie was jeszcze bardziej, byście stali się master i primo fanatykami ?. By każda chwila i minuta spędzona nad wodą, dawała wam jeszcze więcej radości z życia i tego wspaniałego hobby jakie nas łączy. Tego wam życzę Fanatycy . Wesołych świąt i do siego roku ?
 2. Chce się z wami podzielić drugą pasją jaką jest struganie woblerów. Zakładam ten wątek dla strugaczy, byśmy w tym akurat temacie mogli sobie pomagać wzajemnie. Ten temat będzie zarówno dla osób zaczynających przygodę ze struganiem jak i dla osób, które tworzą już długo. To będzie temat pomocniczy. Jeśli ktoś będzie miał jakieś pytania lub będzie się chciał podzielić jakimś patentem, to zapraszam do dyskusji. Ja woblery zacząłem strugać około 5 lat temu. Sezon zimowy kiedy mniej się jeździ nad wodę, jest idealny aby przysiąść z nożykiem i spróbować swoich sił. Na początek wystarczy kawałek listewki lipowej lub z balsy. Ja polecam lipę, bo choć jest twardsza nieco w obróbce, to jest mniejsza szansa na błąd przy prowadzeniu nożyka. Jak to mówią, balsa nie wybacza błędów, bo jest znacznie bardziej miękka. Nożyk do tapet czy mały skalpel i można zaczynać. Co dalej? Jeśli będą pytania, to chętnie pomogę, a na zachętę do rozbudowania tematu, wrzucam zdjęcia swoich cukierków ?
 3. Tak zwany wobler łamaniec ?
 4. Filmik nie mój ?
 5. Janusz

  Jak nagrywać pracę woblera pod wodą?

  Tutaj nagrywane było z ręki ale z pomocą kolegi. Gdybym miał robić to sam, to wobek by zawisł na połówce wędki przywiązany do samej szczytówki a kamerke dał bym na sefie sticka.
 6. Janusz

  Salmo zdrożało??

  Za drogie przynęty zdecydowania. Fakt, że skuteczne i znane na świecie ale cenowo to za wysoka półka jak dla mnie.
 7. Janusz

  Kleń/Jaź na spinning.

  Sieki bzyki sobie kup. Jedne z fajniejszych na klenia. Do tego jakieś smużaki i atakuj. Ilżanka fajna woda
 8. Pacz kurła takiej ni mam ? mammam jedną styraną z garbusem i jedną z kleniem, która kupiłem dawno i też styrałem. Jakość 1 klasa no i kleniu był najfajniejszy ?
 9. Hmmm a do czego wtedy przyczepić kotwiczki i jak przywiązać przynęte? ?
 10. To Janusz też chce ?
 11. Niekoniecznie. Można dać stelaż przez całą długość woblera lub zrobić wkrętki, które przy odpowiednik wykonaniu w wklejeniu są w stanie wytrzymać bardzo dużo. Ja akurat robie przez calość.
 12. Janusz

  Sugestie, zmiany, pomysły

  Jestem na tak ale z umiarem ?
 13. Na allegro jest firma bsnizpol. Mają drut, lipe, oczka, poliwęglan itd. Mają też gotowe zestawy, które się wydają dobrą opcją na początek aby spróbować czy struganie nas wciągnie :). Lipe mają taką sobie tzn. Mi się trafiły nie równe listewki. Te lepsze kupiłem w Predator Fishing. Tam też mają sporo rzeczy dla lurebuilderów.
 14. PIERWSZY ETAP - projektowanie, struganie Aby nanieść na deseczkę jakiś kształt, dobrze jest sobie zrobić jakiś wzornik. Może być zrobiony z grubszej tektury, wycięty na płytce poliwęglanowej itp. Będzie to kształt woblera z perspektywy bocznej. Dzięki wzornikowi zachowamy w większym stopniu powtarzalność woblera który może okazać się kilerem. Za jego pomocą na listewce lipy lub balsy odrysujemy wstępny kształt naszej przyszłej przynęty. Kiedy to zrobimy, możemy przejść do grubszego strugania i stworzenia jak ja to nazywam "kształtki" (foto) Kształtki mamy gotowe. Przystępujemy dalej do wyznaczania osi pionowej woblera, oraz do wyznaczenia kolejnych kształtów. Deseczki z reguły kupujemy równe jeśli chodzi o wymiary, więc oś będzie nam łatwo oznaczyć. Oczywiście możemy zabrać się od razu do strugania, bez wyznaczania linii pomocniczych. Ja od zawsze robię to z liniami, bo tak mi jest wygodniej. Strugamy elementy oznaczone na zdjęciu fioletowymi liniami. Kiedy to zrobimy, możemy wyznaczyć kolejne linie pomocnicze do równego ścinania krawędzi. Aby to lepiej zobrazować posłużę się filmem Roberta Ciarki (woblery Joker) Kiedy wszystkie kształty mamy z grubsza ociosane, przystępujemy do szlifowania korpusu. Zaczynamy od grubszej gradacji (80) a następnie przechodzimy do drobniejszego papieru (180). Fota na dole pokazuje korpus wystrugany, gotowy do szlifu. Druga fota to korpusy po szlifie. Prezentacja kolejnego etapu budowy przynęty na dniach ?
 15. Na początek proponuje kupić kilka listewek lipy albo balsy. Lipa jest twardsza ale wybacza błędy cięcia. Balsowe korpusy można łatwo zniszczyć przez niewprawne pociągnięcie nożykiem. Do tego drut do woblerów (uniwersalnie 0.8mm), jakiś poliwęglan albo gotowe stery. Do wyważenia mogą być małe śruciny, taśma ołowiana itp. Aby zabezpieczyć woblerka przed wodą, trzeba się zaopatrzyć w Capon (impregnat). Farba podkładowa biała (ja używam śnieżki do ścian), Poxipol przeźroczysty i szpachla do drewna. Oczywiście jakieś farbki. Mogą być wszelkie farby wodne i akrylowe (plakatówki, spraye itp.) Na sam koniec potrzebny jest lakier i tutaj nie ma kombinacji. Domalux silver classic albo Harzlack extra strong to lakiery których używają strugacze :). Narzędzia to oczywiście jakiś solidny nożyk introligatorski z dobrym ostrzem, papiery ścierne (80,180). Do gięcia drutu potrzebne są szczypce okrągłe. Materiały na woblera można kupić za jednym razem np. na alledrogo lub innych sklepach internetowych. Narzędzia i chemia dostępna w marketach budowlanych. Tyle na wstępie Następny krok to projektowanie woblera i jego wykonanie od a do z. W wolnej chwili opisze w jakiej kolejności robię to ja.
 16. Janusz

  aaaqqq.jpg

  From the album: Woblerowy warsztat

 17. Janusz

  Woblerowy warsztat

 18. Janusz

  Rękodzieła - Który sklep polecacie?

  Lepiej samemu robić rękodzięło ale jak już kupuje to najczęściej oczywiście w Garbusie. Na drugim miejscu sklep Fishingstore
 19. Janusz

  Cześć Fanatykom!

  Siema ?
 20. Janusz

  Cześć

  Siemanko ?
 21. Jak się czyta takie wieści, to traci się wszelkie nadzieje na lepsze jutro. Handel rybami i smażalnie "obsługiwane" przez działaczy pzw to już nie tylki na mazowszu jak widać... nóż się w kieszeni otwiera ?
 22. Czy ktoś z was łowił selektywnie szczupaki na duże gumy? Czeka mnie lada chwila jednodniówka nad znanym łowiskiem szczupakowym i nie wiem, czy dobrze skleciłem zestaw. Wygląda to mniej więcej tak. Guma 18cm z główką 5g 6/0 i niestety za krótką dozbrojką. Czy takie zbrojenie da radę, czy dozbrojka powinna być bliżej ogona?
 23. Janusz

  Gry wędkarskie

  Na steamie jest jakaś fajna trochę arcadowa gra. Nie pamiętam nazwy, ale biega się po jakiejś Japoni chyba i łowi rożne ciekawe ryby. Była też fajna gra fish sim 2 w której można było łowić na spławik grunt i spining. Gra niedopracowana i nie rozwijana dalej przez wydawców ale miała super grywalność.
 24. Janusz

  Witam

  Siemanko
 25. Janusz

  Rybomania 2018

  Zrobim lajwa żeby nas Halinka widziała kurła. A tak poważnie, to mam niesmak trochę do tych targów. To powinno się nazywać bazar. No ale jak będzie pod nosem to zobacze osobiście jak to wygląda naprawdę.
×

Important Information