Jump to content

WITAMY NA FORUM

DARMOWA KOSZULKA

Rozdajemy koszulki Fanatyków aktywnym użytkownikom.
DARMOWA KOSZULKA

GALERIA

Dodaj swoje zdjęcia i twórz albumy.
ZOBACZ
 • Sign in to follow this  

  Polaryzacja w okularach - Zbędny bajer, czy przydatny gadżet

  1.jpg.eafc327af8c20ff0fc98d1440a81619c.jpgOkulary polaryzacyjne moim okiem

  Okulary polaryzacyjne nie są tylko zbędnym gadżetem budującym wygląd wytrawnego wędkarza. Okulary z dobrą polaryzacją są niemal niezbędne dla osób które cenią kontakt z przyrodą. Ten kontakt jest bardzo duży, gdyż dzięki polaryzacji, jeśteśmy w stanie dostrzec w wodzie to, co bez okularów w ogóle by się nie udało. Ryby! Właśnie je możemy oglądać w pewnych warunkach jak na dłoni. Rzeka z takiego punktu widzenia staje się również znacznie czytelniejsza, bo polaryzacja to przede wszystkim gaszenie wszelkich odbić światła od lustra wody i wszystkich powierzchni odbijających światło! Jak wybrać odpowiednie okulary polaryzacyjne? Otóż wybór nie jest trudny jeśli będziemy pamiętać o podstawowych zasadach...

  Rozjaśniające czy przyciemniające?

  Najważniejszym kryterium przy wyborze polarów, są kolory stosowanych "szkieł". Dałem to słowo w cudzysłów, ponieważ owe "szkło", może być wykonane z innych materiałów, jak chociaż by pleksi z filtrem.

  Jasne kolory szkieł, takie jak: żółte, białe, szare i wszelkie jasne, przydatne nam będą w dni pochmurne. Dają poczucie doświetlenia otoczenia i wyostrzenia wszelkich kształtów. Polaryzacja w nich sprawią, że nawet takie szkła gaszą refleksy świetlne, więc od czasu do czasu wychodzące słońce zza chmur nie będzie nam straszne.

  IMG_20180609_105350.thumb.jpg.9c458495ad5cf3c023279019604881f0.jpg

  Ciemne kolory szkieł takie jak, czarne lub brązowe, będą idealne na dni słoneczne. Kiedy tafla wody jest spokojna a ryby są pod powierzchnią lub na płytkiej wodzie, uda nam się je dostrzec bez najmniejszych problemów. Wzrok nie będzie się męczył słońcem i komfort łowienia będzie znacznie większy.

  1.jpg.eafc327af8c20ff0fc98d1440a81619c.jpg

  Jak sprawdzić, czy kupujemy oksy z filtrem polaryzacyjnym?

  Aby to zobaczyć, wystarczy założyć je na nos i tak obrócić podświetlony ekran telefonu komórkowego, aż nie będziemy widzieli nic na wyświetlaczu. Mam tu na myśli obrót telefonu pod pewnym kątem w stosunku to płaszczyzny szkła okularów. Można też przyłożyć okulary do monitora komputera i tak nimi obracać, by nie było przez nie nic widać.

  Moje spostrzeżenia...

  Przerobiłem do tej pory kilka par okularów polaryzacyjnych i mam pewne spostrzeżenia którymi chciałbym się podzielić. Zalecam oczywiście przymierzenie i dopasowanie okularów w sklepie przez zakupem. Powinny one być lekkie, dopasowane do naszej głowy. Dobrze jest, jeżeli oferowany model posiada jakiekolwiek etui na okulary, a dodatkowym plusem będzie, kiedy okularki będą miały sznurek do zawieszenia ich szyi. Uchroni nas to przed przypadkowym utopieniem naszych szkiełek w przypadku schylania się nad wodą. Radzę unikać najtańszych modelki, których oprawki są pokryte farbą. Niestety oferowana większość z niskiej półki taka będzie. W jednym modelu już po jednym sezonie farba z okularów zaczęła mi sama odchodzić. Raczej wątpie by było to spowodowane środkami przeciw komarom, gdyż zawsze aplikując takie środki w okolice głowy, zdejmuję okulary.

  Teraz używam jedynie 2 par "patrzałek" wędkarskich. Żółte, składane ze sznurkiem zabezpieczającym. Dają się złożyć na pięć razy i mogę je schować w małą kieszonkę kamizelki. Posiadają w zestawie materiałowy futerał i pasek na szyje. Fajny model w niewygórowanej cenie. Drugie ciemne okulary,  to model którego używam na co dzień. Świetne do samochodu, nad wodę i na rower. Pewnie trzymają się głowy nawet bez sznurka na szyję. Posiadają sztywny pokrowiec na suwak, choć same okulary są bardzo wytrzymałe. Mam je już trzy lata i choć przez nieostrożność szkła się trochę porysowały, to ramki, noski i inne elementy są w bardzo dobrym stanie.

  IMG_20180609_105532.thumb.jpg.5740ebddd8d5b7c063c72aa1ff89fe2c.jpg
   
  Są jeszcze na rynku okulary premium. Są reklamowane jako niezniszczalne i zapewne są bardzo dobrej jakości. To się jednak przekłada na ich cenę, bo są dość drogie. Uważam jednak, że jeśli poświęcimy trochę czasu na szukanie polarów idealnych dla nas, oraz jeśli będziemy dbać o nasze szkła, to wcale nie trzeba wydawać dużo pieniędzy na taki gadżet.

  Ryby widziane przez dobre okulary, to czysta przyjemność dla naszego oka!

  oks.thumb.jpg.4c340973764ab37a0014fbb53e45ac3e.jpg

  oks2.jpg.4ad62b8b703cbaf9f9afbdeddf646de9.jpg

  oks3.jpg.b775f8181cff29a2832bab065e37a4b2.jpg

  Edited by gtsphinx


  Sign in to follow this  


  User Feedback


  There are no comments to display.


×

Important Information